Jak nie urządzać mieszkania ?

Gdy urządzamy własne mieszkanie pragniemy zwykle uzyskać piękne wnętrza ale też i wygodną przestrzeń, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Zdecydowanie nie warto urządzać więc mieszkania spontanicznie czy pod wpływem mody. Dużo rozsądniej jest wszystko dokładnie zaplanować i rozpisać na papierze.

Przygotuj plan i zabezpiecz czas na realizację

Każde urządzanie mieszkania wymaga czasu i spokojnego namysłu. Jeśli chodzi o czas to będziemy go potrzebować po to, aby zgromadzić środki pieniężne oraz zarezerwować terminy u wykonawców.

Zdecydowanie nie można też zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Wiele osób jest przekonanych, że od ręki kupią upatrzone drzwi, parapety czy płytki. Nic bardziej mylnego. Na wiele materiałów budowlanych i wykończeniowych czeka się tygodniami. Osoby, które czasu nie mają zwykle wybierają przypadkowe elementy, które potrafią zepsuć wygląd całego wnętrza. Dobrze jest więc wcześniej zaplanować sobie etapy urządzania mieszkania.

Nie kieruj się modą

Dużym błędem jest także kopiowanie rozwiązań widzianych u znajomych czy w magazynach wnętrzarskich. Meble, które dobrze wyglądają u sąsiada mogą zupełnie nie sprawdzić się w innym wnętrzu. Zanim kupimy bajeczną lampę, piękny zegar czy designerski fotel zastanówmy się czy dany przedmiot w ogóle pasuje do zastosowanego stylu i czy będzie funkcjonalny.

Nie warto też przesadzać z dużą ilością ciekawych i różnorodnych dodatków, zwłaszcza w małych wnętrzach. W mieszkaniu nie powinno się też lekceważyć kwestii oświetlenia, bo od niego zależy czy nasze mieszkanie będzie wygodne. Jedno oświetlenie górne jest z reguły niewystarczające, dlatego warto je uzupełniać kinkietami i lampami.

Elektryka.

Przy okazji tworzenia domowej elektryki warto zadbać także o dużą liczbę gniazdek i wyłączników, dzięki czemu będzie nam się wygodniej funkcjonować. Zawsze gdy stoimy przed dylematem, czy wybrać coś praktycznego czy tylko ładnego pamiętajmy, że mieszkanie jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do mieszkania a nie do pokazywania.

Ponadto nie należy przesadnie oszczędzać, zwłaszcza na tych przedmiotach, które mają w mieszkaniu służyć przez wiele lat.

 

Autor

  • Specjalista z dziedziny biznesu i doradztwa. Pracownik uniwersytetu. Jako hobby obrał podróże, sport i czytanie książek przyrodniczych.

2 thoughts on “Jak nie urządzać mieszkania ?”
  1. Wyobraźcie sobie, że po urządzeniu mieszkania wysiadła nim instalacja elektryczna. Katastrofa! Trzeba było z powrotem wszystko pakować żeby kuć ściany. Przed urządzeniem mieszkania upewnijcie się, że wszystko działa jak należy, bo inaczej czeka was niemiła niespodzianka!

  2. Nie ma co kierować się chwilową modą, która szybki przemija. Najlepiej gdy urządzi się mieszkanie zgodnie z uniwersalnymi trendami. Inaczej za kilka lat znowu trzeba będzie urządzać na nowo.

Dodaj komentarz