Twoja przyszłość w twoich rękach – planowanie kariery

Młodość rządzi się swoimi prawami – wie to każdy. Czas szaleństw, zabawy, łapanie życia całymi garściami, z całych sił! Mimo tego pięknego okresu, warto pomyśleć o swojej przyszłości. Istotne jest to, by jak najwcześniej zadbać o swe dalsze życie. To, jak będzie ono wyglądać, zależy tylko od Ciebie. Planowanie wymarzonej kariery ma sens i może przynieść zadowalające efekty. Ale jak to zrobić?

Zacznij oszczędzać

Odkładanie określonej kwoty z pewną regularnością na swoją przyszłość, jest bardzo rozsądne i znaczące. Choć comiesięczne składanie w jednym miejscu – nawet niewielkiej sumy pieniędzy – może wydawać Ci się bezcelowe, za kilka lat naprawdę podziękujesz sobie za te działania.

Jak to mówią: grosz do grosza, a będzie kokosza.
Odkładaj tyle, na ile Cię stać w danym okresie życia. Może to być niewielka kwota – po kilku latach, a nawet miesiącach, uzbierasz sumę, która pomoże Ci w zrobieniu kroku na przód. Być może dzięki tym pieniądzom będziesz mógł pozwolić sobie na wyjazd do innego miasta, gdzie rozpoczniesz swą karierę? Albo przeznaczysz ją na studia wyższe czy kurs doskonalący? To już zależy od Ciebie!

Zrób plan

Aby podjąć działania w jednym, określonym kierunku, warto wiedzieć co w ogóle chce się robić. Odpowiedz sobie na ważne pytania.

  1.  Co chcesz robić w przyszłości?
  2. W jakiej branży chcesz osiągnąć sukces?
  3. Co sprawia Ci przyjemność, w czym jesteś dobry?

Jeśli obierzesz sobie konkretny cel, masz szansę na stworzenie planu, który przybliży Cię do jego realizacji. Wiedząc co chcesz osiągnąć, możesz zrobić dokładne rozeznanie. Dowiesz się jakie wykształcenie czy doświadczenie jest potrzebne, by zacząć działać w twej wymarzonej branży. Będziesz mieć możliwość zapisania się na szkolenia czy kursy, które poszerzą twoje umiejętności i wiedzę .

Pracuj nad sobą

Aby osiągnąć sukces, prócz nauki i zdobywania doświadczenia, ważna jest praca nad sobą.

Sukces nie przychodzi ot tak – trzeba na niego zapracować.
Istotne jest, by nauczyć się cierpliwości i umiejętności dokładnej oceny sytuacji/faktów. Niezbędne jest również dobre poznanie siebie. Jakie są twoje mocne strony, zalety, umiejętności? – spisz je i zrób wszystko, by je rozwijać. Pamiętaj też o drugiej stronie medalu: bądź świadom swych słabych stron i wad. Zdając sobie z nich sprawę, możesz nauczyć się nad nimi pracować, a to już ogromny krok naprzód!

Twoja przyszłość jest w twoich rękach.

To od Ciebie zależy w jaki sposób potoczy się twoje życie: czy to zawodowe czy prywatne. I o ile miłości czy relacji nie da się zaplanować, to można zrobić to z karierą zawodową! Nie warto z tym zwlekać: marzenia – także te zawodowe – warto spełniać. Każdy z nas powinien do tego dążyć.

Autor

  • Specjalista z dziedziny biznesu i doradztwa. Pracownik uniwersytetu. Jako hobby obrał podróże, sport i czytanie książek przyrodniczych.

One thought on “Twoja przyszłość w twoich rękach – planowanie kariery”
  1. Na szczęście trzeba sobie zapracować, a robimy to całe życie. Najlepiej zacząć jak najwcześniej. Tutaj uwaga do rodziców, że warto, aby uświadamiali o tym dziecko i wspomagali jego rozwój.

Comments are closed.